Poslovanje s CERN-om pomeni močno referenco in zahteva od podjetij najrazličnejše kompetence, je pa zahtevno, so se strinjali udeleženci današnjega dogodka, ki je obeležil sedem desetletij CERN-a in sta ga organizirala Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) v sodelovanju z Institutom »Jožef Stefan«. Skorajšnje polnopravno članstvo Slovenije v CERN-u prihodnje leto predstavlja odlično priložnost za sodelovanje slovenskih podjetij, ki jih je smiselno še bolj izkoristiti.
Sodelovanje s CERN pomeni pozicioniranje Slovenije ob bok drugim eminentnim državam članicam, za slovenska podjetja pa priložnost, da do posla s CERN pridejo preko javnih naročil. “Ker se Slovenija prihodnje leto pripravlja na vstop v CERN kot polnopravna država, smo popolnoma zavezani pomagati našim podjetjem, da izkoristijo to priložnost,” je poudarila Vesna Nahtigal, generalna direktorica GZS, in dodala, da “smo tukaj, da raziščemo, kako se lahko slovenska podjetja učinkoviteje vključijo v ta zahteven trg in izkoristijo svoje strokovno znanje za konkurenčnost na svetovnem prizorišču. Na GZS smo še posebej ponosni na našo vlogo promotorja vključevanja podjetij v CERN.”
Dejstvo je, da Slovenija še ni dovolj izkoristila potenciala, ki ga za podjetja predstavlja trg Big Science, zato GZS v sodelovanju z MVZI nenehno spodbuja, obvešča in osvešča o priložnostih in poudarja, da poslovanje na trgu BigScience dviguje tehnološke in izvozne kompetence podjetij ter spodbuja inovativnost in sodelovanje gospodarstva z znanostjo. Prav v ta namen so bile na današnjem dogodku predstavljene delovanje raziskovalnih institucij in priložnosti za slovenska podjetja.
Minister dr. Igor Papič je izpostavil prihajajoče polnopravno članstvo in dvig slovenske zastave v CERN-u. To za industrijo ne pomeni le posla s komponentami in deli. Sodelovanje deluje dvosmerno: CERN razvija tudi take tehnološke rešitve, ki so aplikativne za industrijo.
Predstavnik CERN-a prof. dr. Joachim Mnich je spomnil, da so Slovenci v CERN-u prisotni že od leta 1969 na projektu Atlas, pri čemer že od takrat tesno sodelujejo tako znanstveno kot tehnološko. Polnopravno članstvo pa bo prineslo več priložnosti tako za podjetja kot za odločanje o prihodnosti CERN, saj bo Slovenija imela enakopraven glas v svetu CERN-a.
Elgoline d.o.o. je eno od podjetij, ki je na dogodku osvetlilo izzive in uspehe sodelovanja ter izpostavilo pomembne elemente za uspeh. Tako mora podjetje, sploh v primeru, da gre za razvoj novega produkta, imeti posebna znanja, kompetence, organiziran in sistematičen pristop ter globalno orientiranost. Nujna je Jasna komunikacija z naročnikom, razviti se mora medsebojno zaupanje, da bi skupaj dosegli odličnost in zadane cilje. V zakup je treba vzeti trajanje procesa, posebej pa je bilo izpostavljeno, da je osebni stik ključen za uspeh.
CERN (Evropska organizacija za raziskave delcev) je po drugi svetovni vojni ustanovila peščica vodilnih evropskih znanstvenikov in diplomatov z nalogo vrniti odličnost v znanstvenih raziskavah v Evropo in spodbujati miroljubno sodelovanje med narodi. Danes ima CERN 24 držav članic, 10 pridruženih držav članic (med njimi je tudi Slovenija, ki bo postala polnopravna članica drugo leto) in živahno skupnost 17 tisoč ljudi. S številnimi skrivnostmi temeljne narave vesolja, ki jih je še treba razvozlati, se CERN pripravlja na nadaljevanje tega navdihujočega raziskovalnega potovanja.