Bienalni Big Science Business Forum 2024 (BSBF) je v tem tednu prvič potekal v naši bližini – v Trstu. Na njem je deset evropskih in svetovnih raziskovalnih organizacij predstavilo svoje glavno poslanstvo, trenutne fokuse delovanja in okvirne načrte za prihodnost.
Raziskovalne organizacije, ki jih skupaj imenujemo Big Science, imajo za slovenska podjetja vedno večji poslovni potencial. Na eni strani njihovi raziskovalci potrebujejo precizno opremo in naprave, na drugi strani pa je za delovanje potrebna osnovna infrastruktura (zgradbe, oprema zemljišča in stavb). Bližino tokratnega BSBF je izkoristilo osem slovenskih podjetij, od tega šest pod okriljem GZS.
Nekateri od njih so se prvič podali na ta obetavni trg, ki je tekom štirih dni ponujal splošni pregled delovanja, pomen in dosežke velike znanosti za gospodarstvo in družbo (primer: v CERN-u je nastal internet ter naprava za PET slike, ki je bila kasneje nadgrajena v CT napravo, ki je omogočila zgodnje odkrivanje raka, ipd), na ločenih panelih pa tudi konkretne potrebe v prihodnjih letih. B2B platforma je omogočila srečanja neposredno z inženirji teh organizacij in z drugimi tujimi podjetji, kar so slovenski podjetniki s pridom izkoriščali.
Delegacijo so sestavljali COSYLAB, Instrumentation Technologies, L-TEK, RESULT, ŽUST-AL in Mojstrovina CNC.
Zbornični pogled je na panelih Opportunities for BigScience in Central Europe ter Innovative&Green Procurement and Public/Private Partnerships z mednarodnimi strokovnjaki in udeleženci delila Marjana Majerič, izvršna direktorica za strateški razvoj in internacionalizacijo GZS. Poudarila je nujnost povezovanja gospodarstva z raziskovalci in univerzami za okrepitev odprtih inovacij, regijskega sodelovanja na nivoju vlad ter okrepitev infrastrukturne in raziskovalne kapacitete na področju znanosti.