Select Page

Na UO GZS o sistemskih ukrepih za zagonska in visoko-tehnološka podjetja

29. maja 2024

Dogodek

Na današnji seji UO GZS so člani razpravljali o ukrepih, ki bodo omogočili preboj Slovenije med najbolj privlačna okolja za zagonska, visoko-tehnološka podjetja do 2030.

»GZS ves čas zagovarja, da bi morale davčne olajšave spodbuditi domači zasebni kapital k investiranju ter tako ustvariti dodatne vire financiranja za podporo rasti domačega, še posebej MSP gospodarstva,« je uvodoma poudaril predsednik GZS Tibor Šimonka.

Kot je dejal generalni direktor Direktorata za industrijo; podjetništvo in internacionalizacijo MGTŠ Jernej Salecl, na ministrstvu pripravljajo krovno strategijo za gospodarsko transformacijo s ciljem povečanja produktivnosti in konkurenčnosti. Velika vizija je, da bi preko inoviranja naprednih in trajnostnih tehnologij Slovenija postala novo evropsko središče. Kot del tega vidi tudi slovenski startup ekosistem. V skladu z izhodišči slovenske startup strategije naj bi Slovenija do leta 2030 postala eno najboljših evropskih startup ekosistemov. Med drugim je za to potrebna nova družbena miselnost, naklonjena podjetniškemu tveganju in destigmatizacija neuspeha. Po besedah Salecla so zato opredelili pet strateških področij oz. pobud, skupaj s konkretnejšimi cilji. Kot je navedel, gre za odlično podporno okolje, slovensko startup vizo, razvoj trga tveganega kapitala, novo ureditev delniških opcij ter vitko družbo kot novo obliko gospodarske družbe. Pozval je k posredovanju predlogov in pripomb na ta izhodišča.

Upravni odbor GZS je pozdravil strateške pobude MGTŠ kot prvi korak v smeri izgradnje prijaznejšega ekosistema za zagonska in visoko-tehnološka podjetja do 2030, vendar istočasno od Vlade RS pričakuje sprejetje sistemskih ukrepov na področju podpornega okolja za zagonska in visoko-tehnološka podjetja. Izpostavil je naslednje: ponovno vpeljavo davčnih olajšav za investicije zasebnega in institucionalnega kapitala; opcijsko nagrajevanje zaposlenih in sodelavcev; dopolnitev Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) z novo obliko pravne osebe nejavne ali vitke delniške družbe; nadaljevanje zniževanja birokratskih ovir za hitrejše in vzpodbudno zaposlovanje tujcev ter dopolnitev Zakona o podpornem okolju za podjetništvo (ZPOP-1), z opredelitvijo zbornično specifičnih nalog, ki jih reprezentativne zbornice z mrežo regionalnih zbornic na območju celotne države kot del podpornega in inovacijskega okolja opravljajo v javnem interesu ter določitve pravne podlage za sofinanciranje teh nalog.