Select Page

Prvi obisk predsednice države v Mongoliji odpira vrata slovenskemu gospodarstvu  

22. avgusta 2024

Dogodek

»Čeprav je gospodarsko sodelovanje skromno, nas veseli pozitivna rast blagovne menjave z Mongolijo, ki temelji predvsem na izvozu zdravil iz Slovenije. Verjamemo, da obstaja potencial za poglobitev gospodarskega sodelovanja na področjih pridelave hrane in pametnega kmetijstva, trajnostnega turizma, farmacevtske industrije in prehranskih dopolnil, informatike in digitalizacije,« je ob svojem prvem uradnem obisku dejala Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, ki jo na poslovnem forumu v Ulan Batorju spremlja tudi številna gospodarska delegacija. 

Podjetja iz Slovenije so tradicionalni izvozniki farmacevtskih izdelkov v Mongolijo, vendar se je ta izvoz z leti diverzificiral in je v lanskem letu zrasel za 85 % in znaša 41,3 mio EU. »Priložnosti za sodelovanje med Slovenijo in Mongolijo, čeprav velike, še niso dobro znane. Zato je prvi obisk na tako visoki politični ravni tako pomemben, ker odpira vrata gospodarskemu sodelovanju. S podpisom sporazuma o sodelovanju z mongolsko gospodarsko zbornico bomo to priložnost izkoristili in slovenskim podjetjem olajšali vstop na mongolski trg,« je prepričana izvršna direktorica na Gospodarski zbornici Slovenije Marjana Majerič.

Ključna gospodarska panoga Mongolije je rudarstvo, ki predstavlja približno 28 % BDP Mongolije in se je letos še povečalo. Rast obeta tudi sektor oblačil iz kašmirja ter kmetijstvo. Napoved rasti mongolskega gospodarstva za leto 2024 ostaja pri visokih 7,5 %. V iskanju novih trgov, predvsem v ZDA in EU, je mongolski parlament sprejel niz reform za ustvarjanje privlačnejšega naložbenega okolja ter enostavnejše postopke za delovanje podjetij v tuji lasti. Mongolija veliko stavi tudi na turizem in je z namenom povečanja turističnih obiskov iz EU enostransko ukinila 30-dnevne vizume za obdobje naslednjih treh let.

»Slovenija je v ospredju razvoja inovativnih in trajnostnih energetskih rešitev. Ker si Mongolija prizadeva povečati svoj delež obnovljive energije, želimo deliti svoje znanje in tehnologijo, da bi podprli ta ključni prehod«, pravi Majerič. Slovensko gospodarstvo vidi priložnosti za širitev na trg Mongolije tudi na področjih, kot so napihljive zgradbe, zorilnice, kozmetika, prehranski dodatki, živila, vino in druge alkoholne pijače, zdravstveni izdelki brez recepta. Potencial obstaja tudi za razvoj distribucije gozdarske opreme in gozdne mehanizacije. »Dokler ni prišlo povabilo za gospodarsko delegacijo v Mongolijo, priznam, da na ta trg nismo niti pomislili. Ko smo analizirali priložnosti, smo ugotovili, da ima Mongolija kar štirinajstkrat več gozda kot Slovenija. Seveda smo takoj potrdili našo udeležbo in se veselimo vseh možnosti, ki jih predstavlja ta dežela,« je povedal Dejan Redja iz podjetja Tajfun, ki ponuja gozdarsko mehanizacijo.

»Z letošnjim letom smo s prehranskimi dopolnili na osnovi čebeljih pridelkov prisotni na mongolskem trgu, ki preseneča na vsakem koraku. Mongolci so izjemno prijazni, odprti, topli, posel se dela osebno. Verjamem, da bo obisk predsednice odprl mnoge priložnosti,« je ob robu poslovnega foruma povedala Aleša Mižigoj, generalna direktorica družbe Medex.

Poslovni forum v Mongoliji so organizirali Gospodarska zbornica Slovenije, Javna agencija SPIRIT, Urad Predsednice države RS in Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve oziroma Veleposlaništvo v Pekingu, ki pokriva tudi Mongolijo.