Danes je na Gospodarski zbornici Slovenija potekal dogodek Računalništvo in informatika za vse, kjer smo v sodelovanju z ACM organizatorjem tekmovanj podelili nagrade najboljšim slovenskim tekmovalcem računalništva in informatike ter nagradili 3 najboljše mentorje.
Računalništvo in informatika za vse, kot smo poimenovali dogodek, ni samo pobuda, ampak to vidimo kot našo pomembno nalogo, kako lahko skupaj naredimo bolj digitalno družbo, je v uvodnem govoru povedala Vesna Nahtigal, generalna direktorica GZS in pri tem še posebej izpostavila, da je mladim treba omogočiti, da osvojijo temeljna računalniška znanja, da se jih izobražuje in navdihuje, saj so oni ključ do prihodnosti.
»Zgodnje učenje računalništva in njegova dostopnost za vse generacije je ključnega pomena za pripravo posameznikov na izzive in priložnosti sodobnega sveta. To znanje ni le uporabno, ampak nujno za uspešno in produktivno življenje v digitalni dobi, saj se uporaba širi v vse vidike našega življenja. Mladi, ki so že navdušeni nad računalništvom, so svetla točka in promotorji te pobude. Veliko k temu pripomorejo mentorji, ki z izkušnjami in znanjem usmerjajo in podpirajo mlade in imajo pri tem izjemno pomembno vlogo. Danes so na dogodku z nami mladi in njihovi mentorji, ki skupaj pomagajo oblikovati ta svet,« je nagovorila udeležence Vesna Nahtigal.
Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije, je poudaril, da današnji dogodek promovira tekmovanja, ki pomembno prispevajo k dvigu zanimanja učencev in dijakov za računalništvo in posledično za višje vpise na študijske programe računalništva in informatike v Sloveniji. »Temeljna znanja iz računalništva in informatike so ključna za praktično vse današnje poklice, še bolj pa v vseh novih poklicih, ki šele prihajajo. Še posebej pa bi želel izpostaviti digitalne poklice, ki so res raznoliki, zelo zanimivi in kreativni, s katerimi pravzaprav spreminjamo svet,« je povedal Šutanovac in dodal, da se bodo na združenju še naprej zavzemali za digitalno ambicijo Slovenije.
Poučevanje računalništva in informatike ima v Sloveniji več kot 50 letno tradicijo. Ta dogodek je izjemnega pomena, ker neguje in da pospešek tej dolgoletni tradiciji. Še več, usmeri pozornost širše javnosti na področje računalništva in informatike ter poudari njegov družbeni pomen. Kar je še posebej pomembno v času, ko poskušamo doseči družbeno soglasje o pomenu vključevanja obveznih računalniških vsebin v predmetnikih osnovne in srednje šole, je povedal Ljupčo Todorovski, predsednik ACM Slovenija.
Zakaj nujno potrebujemo ljudi z znanjem računalništva je na dogodku izpostavil Igor Zorko, predsednik UO Združenja za informatiko in telekomunikacije. Prepričan je, da so lahko generacije prihodnosti, naši upi, le z znanjem računalništva konkurenčni v digitalnem okolju vsak v svojem poklicu. »Digitalni jezik je globalno univerzalni, je bolj razširjen od tradicionalnih jezikov, zato je digitalna pismenost nujna,« je povedal.
Kako bomo ostali mednarodno konkurenčni v družbi, kjer se izobraževalni sistem ne želi prilagajati spremenjenim globalnim razmeram? Slovenija se že danes sooča z opaznim zaostankom na področju digitalne preobrazbe, kar povzroča veliko zaskrbljenost glede konkurenčnosti našega gospodarstva, prihodnjih generacij in celotne družbe, pa je povedala Andreja Lampe, direktorica projekta SRIP GoDigital.
Da imajo pri izobraževanju računalniškega znanja zelo pomembno vlogo mentorji, je izpostavil Andrej Brodnik, predsednik komisije za tekmovanja pri ACM Slovenija. Na vprašanje kaj je najtežja naloga mentorjev in kaj je pri tej vlogi najlepše pa je predlagal, da nikakor ne smemo govoriti o težkih nalogah, ampak predvsem o izzivih. »O prijetnih izzivih, katerih razrešitev je tisti veliki aha s strani učencev. Tisti aha, ki v zvedavih očeh vžge iskrico zanimanja, katera odpira vrata uspešnejše prihodnosti v njenem oziroma njegovem življenju 21. stoletju.«
Današnji dogodek, ki se ga je udeležilo več kot 170 tekmovalcev in mentorjev, je potekal na zabaven in hkrati poučen način, za kar je tudi letos poskrbel Nik Škrlec, igralec, TV voditelj in ustvarjalec. Na dogodku se je predstavila ekipa RTV kviza Malih sivih celic, ki so že desetletja navdih in spodbuda za raziskovanje in pravo učenje.
“Oddaja Male sive celice je s to sezono pripravljala rubriko algoritmično mišljenje in vprašanja vezana na temo poznavanja računalništva in varnosti na spletu. Tovrstne dogodke, kot je bil današnji, se nam zdi zelo pomembno podpreti, saj s tem prihajamo v stik z mladimi veliki umi, slišimo njihovo razmišljanje in predvsem to, da tudi mi pokažemo, kako pomembna tema je računalništvo. In da je vedenje o delovanju računalnikov sila pomembno, predvsem pa, da to ni tabu in je le korak k opravnomočenju in lažjemu delovanju posameznikov na vseh nivojih družbe,« je povedala Maruša Prelesnik Zdešar, urednica ekipe Malih sivih celic.
Da je računalništvo tudi za najmlajše, so nam pokazali otroci iz vrtca Jelka, kjer velik pomen pri izobraževanju namenijo tudi razvoju digitalnih kompetenc. »Razvijanje računalniškega mišljenja in njegovo mesto v pedagoškem procesu v vrtcu je ključnega pomena za pripravo otrok na prihodnost, saj digitalne spretnosti in razumevanje algoritmičnega razmišljanja igrajo pomembno vlogo. Ključno je, da se te spretnosti uvajajo na otrokom ustrezen način, ki spodbuja radovednost, ustvarjalnost in veselje do učenja,« je povedala Petra Kočar, ravnateljica vrtca Jelka.
Slogan današnjega dogodka »Računalništvo za vse« lahko dobil svojo drugo polovico, in sicer »Vse za računalništvo«, je bila zaključna misel dogodka. To je namreč slogan cele vrste super junakov tekmovanj ACM. Kot vsi super junaki, imajo dvojno identiteto. V vsakdanjem življenju so programerji v podjetjih, raziskovalci na institutih, profesorice in asistentke na fakultetah. A zares zablestijo v svoji skriti identiteti, pri pripravi nalog, pojasnjevanju njihovih rešitev, razvoju platform za izvedbo računalniških tekmovanj ter motivaciji in pripravi tekmovalcev. Tako kot brez Batmana ne bi bilo Gothama, brez njih ne bi bilo tekmovanj ACM. Zato smo letos poleg nagrad najboljših slovenskih tekmovalcev računalništva in informatike in nagrad naj mentorji, podelili tudi nagrade dvema skupinama super junakov, ki jih suhoparno imenujemo programski svet.
Dogodek so podprli podjetja: A1, Advant, DIH Slovenija, Epilog, Huawei, Pasadena generator, Result, Seyfor, Telekom Slovenije, ZZI. Za sladke dobrote pa so poskrbeli Branjevka, Ljubljanske mlekarne in Žito.
Nagrade, ki so bile podeljene:
Nagrada NAJ MENTOR – Tekmovanja ACM Slovenija so dobili:
Klemen Bajec, Gimnazija Vič, Ljubljana
Jerneja Bokal, Osnovna šola Cvetka Golarja Škofja Loka
Danica Mati Djuraki, OŠ Naklo
Nagrajenci Posebne nagrade za najboljšega tekmovalca Tekmovanja ACM Slovenija – Bober so:
Nikolina Grabež, Osnovna šola Šmartno pod Šmarno goro: 6. razred – prvo mesto
Anže Golčman, Osnovna šola bratov Letonja Šmartno ob Paki: 7. razred – prvo mesto
Lovro Arh, Osnovna šola narodnega heroja Maksa Pečarja: 8. razred – prvo mesto
David Osojnik, Osnovna šola dr. Ivana Prijatelja Sodražica: 9. razred – prvo mesto
Matevž Kuhelj, Zavod sv. Stanislava, Škofijska klasična gimnazija: 1. letnik – prvo mesto
Tibor Hvala, Gimnazija Poljane: 2. letnik – prvo mesto
Aljaž Erman, Gimnazija Kranj: 3. letnik – prvo mesto
Janez Bartol, Zavod sv. Frančiška Saleškega Gimnazija Želimlje: 3. letnik – prvo mesto (ga ne bo na prireditvi)
Val Bajc, Zavod sv. Frančiška Saleškega Gimnazija Želimlje: 4. letnik – prvo mesto
Nagrajenci Posebne nagrade za najboljšega tekmovalca Tekmovanja ACM Slovenija – RTK so:
Miha Božič, Srednja poklicna in tehniška šola Murska Sobota: RTK, spletne aplikacije – 1. nagrada
Viacheslav Telelyukhin, Elektrotehniško-računalniška strokovna šola in gimnazija Ljubljana: RTK, 1. skupina – 1. nagrada
Gal Končar, Elektrotehniško-računalniška strokovna šola in gimnazija Ljubljana: RTK, 2. skupina – 1. nagrada
Jakob Žorž, Zavod za računalniško izobraževanje Ljubljana: RTK, 3. skupina – 1. nagrada
Nagrajenci Posebne nagrade za najboljšega tekmovalca Tekmovanja ACM Slovenija – UPM so:
Ekipa Predzadnja rešitev, Univerza v Ljubljani;
Žiga Željko, Univerza v Ljubljani, prvak UPM
Marko Hostnik, Univerza v Ljubljani, prvak UPM
Urban Duh, Univerza v Ljubljani, prvak UPM
Posebna nagrada
Programski svet Mladi RTK za prvo izvedbo tekmovanja Mladi RTK
Programski svet ICPC CERC za uspešno organizacijo regionalnega srednje-evropskega tekmovanja