18. in 19. novembra se v Istanbulu mudi 20-članska slovenska poslovna delegacija, ki v soorganizaciji GZS, SPIRIT Slovenija in SLOTUR zasleduje poslovne priložnosti na živahnem turškem trgu. V delegaciji so zastopana podjetja iz različnih sektorjev od industrijskih, energetskega, logističnega, trgovskega pa tudi turističnega in nepremičninskega, saj delegacija meri tudi na investicijske partnerje.
V prostorih turškega partnerja DEIK (Odbor za zunanje ekonomske odnose Turčije) je v torek potekala poslovna konferenca s poudarkom na bilateralnih razgovorih (B2B). Poslovnega dogodka se je udeležilo 60 poslovnežev s turške in slovenske strani. Po kratkih predstavitvah poslovnih okolij in priložnosti Slovenije in Turčije so se individualno predstavila tudi vsa slovenska podjetja. Sledila je živahna izmenjava na bilateralnih sestankih med slovenskimi in turškimi poslovneži. Obe strani sta izrazili veliko zanimanja za poslovno sodelovanju na področjih industrije, logistike in trgovine kot tudi na področju nepremičninskih projektov. Člani slovenske delegacije nadaljujejo obisk Istanbula z individualnimi programi in ogledi.
Ocenjujemo, da potencial Turčije kot trga priložnosti iz Programa spodbujanja investicij in internacionalizacije slovenskega gospodarstva ni izkoriščen in dovolj pogosto neposredno nagovarjen. Turčija je zaradi svojega gospodarskega potenciala in rasti pomemben člen dobavnih verig, hkrati pa za svoj gospodarski razvoj potrebuje veliko industrijskih in tehnoloških inputov, kar oboje predstavlja priložnost za slovenska podjetja. Istanbul kot glavno poslovno vozlišče Turčije (in širše regije) ponuja veliko priložnosti in velik nabor potencialnih partnerjev za slovenska podjetja.
Turčija sicer sodi med 20 največjih slovenskih trgovinskih partnerjev, tako na izvozni kot uvozni strani. V menjavi so najbolj zastopana zdravila, avtomobili, transportna vozila, avtomobilski deli in gume, naftni derivati, papir in karton, medicinska in industrijska oprema. Na letni ravni blagovna menjava presega 1,3 milijarde evrov, pri čemer dvakrat več blaga iz Turčije uvozimo, kot ga tja izvozimo.
Naslednja priložnost za srečanje na slovensko-turški podjetniški ravni bo ob priložnosti zasedanja skupne slovensko turške komisije za gospodarsko sodelovanje, ki bo potekala januarja 2025 v Ankari. Ob robu zasedanja je predvidena tudi organizacija spremljevalne gospodarske delegacije.