Select Page

Stavka na upravnih enotah podjetjem povzroča vse večje težave

18. junija 2024

Stališče

Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal: »Podjetja poročajo o vse več težavah zaradi stavke zaposlenih na upravnih enotah. Težave so tako pri zaposlovanju tujih delavcev kot zaradi zamud pri izdaji gradbenih dovoljenj. V gospodarstvu bi si želeli razširitve nabora bistvenih nalog, ki bi jih upravne enote izvajale tudi v času stavke.«

»Na GZS nismo proti stavki in boju zaposlenih na upravnih enotah za boljše plačilo. Želeli pa bi si, da bi upravni delavci, od katerih je gospodarstvo zaradi izvajanje administrativnih postopkov odvisno, opravljalo vsaj minimum javnih storitev,« je bila jasna Nahtigal.

Na težave pri podeljevanju dovoljenj za prebivanje in delo tujcev opozarjajo praktično v vseh panogah, saj je slovensko gospodarstvo vedno bolj odvisno od tuje delovne sile. Zaradi stavke zaposlenih na upravnih enotah ne morejo zaživeti niti zadnje zakonske spremembe, ki naj bi odpravile zastoje pri podeljevanju teh dovoljenj.

Na probleme zaradi zamud pri izdaji gradbenih dovoljenj opozarjajo predvsem podjetja iz gradbene in lesnopredelovalne dejavnosti. Tako so na primer izdelovalci montažnih hiš izpostavili, da se jim kopiči material za projekte, ki so bili tik pred izdajo gradbenih dovoljenj in bi jih po načrtih sedaj že začenjali izvajati. Opozarjajo, da jim bo v bodoče pomanjkanje naročil močno zmanjšalo obseg proizvodnje. GZS zato predlaga, da bi pristojni minister upravnim enotam naložil, da morajo tudi v času stavko izvajati postopke za izdajo gradbenih dovoljenj.

V logističnih podjetjih izpostavljajo negativne posledice podaljšanja čakanja na vozniška dovoljenja. V GZS bi si, tako Nahtigal, želeli dopolnitve seznama bistvenih nalog, ki jih je treba izvajati v času stavke, da bi ta torej vključeval tudi pomembne storitve za gospodarstvo.

Že ta teden naj bi imeli na to temo sestanek z ministrstvoma za javno upravo in gospodarstvo, turizem in šport.