📢 V torek, 11. marca 2025, smo Izvedli prvi dogodek v seriji “Transformativna partnerstva: povezovanje ustvarjalnosti, znanosti in gospodarstva”.
Kako lahko ustvarjalnost, znanost in podjetništvo skupaj ustvarijo prebojne rešitve? Kako lahko inovativno razmišljanje in interdisciplinarno sodelovanje odprejo vrata novim poslovnim priložnostim?
S prvim dogodekom v seriji “Transformativna partnerstva” smo uspešno dokazali, da se odgovori na tovrstna vprašanja skrivajo v povezovanju strokovnjakov, podjetnikov, raziskovalcev in ustvarjalcev. Na dogodku so skozi svoje izkušnje, projekte in dobre prakse pokazali, kako inovacije ne nastajajo v izolaciji, temveč v sodelovanju. Skozi zanimiva predavanja in navdihujoče zgodbe so udeleženci spoznali priložnosti, ki jih ponuja povezovanje različnih sektorjev.
Gospodarska zbornica Slovenije in Center za kreativnost (MAO) sta v sodelovanju s partnerji predstavila priznane domače in tuje strokovnjake ter unikatne zgodbe, ki dokazujejo, kako lahko preplet kreativnosti, znanstvenih spoznanj in poslovne strategije vodi do prebojnih rešitev. Udeleženci so pridobili vpogled v konkretne priložnosti za razvoj interdisciplinarnih projektov, finančne spodbude ter uspešne primere sodelovanj, ki izboljšujejo konkurenčnost podjetij in ustvarjajo dodano vrednost. Dogodek je dokazal, da je povezovanje različnih sektorjev ključ do inovacij in trajnostnega razvoja.
S tem srečanjem smo postavili temelje za prihodnje povezave in projekte. Mreža ustvarjalcev, raziskovalcev in podjetij se bo širila tudi v naslednjih dogodkih.
Soustvarjanje inovacij v tradicionalnih okoljih
Prvo predavanje je pripadlo Mitu Miheliću, programskemu direktorju izobraževanja vodstvenih kadrov pri prestižni poslovni šoli ESMT Berlin in dolgoletni vodji Design Strategy oddelka pri Viessmann Group. Bogate mednarodne izkušnje pa nabira tudi kot predavatelj na Berlin International University of Applied Sciences in gostujoči profesor na Anhalt University of Applied Sciences.
V svojem predavanju je udeležence popeljal v svet Design Thinking-a. Predstavil je kako lahko majhna in srednje velika podjetja s pravilnim pristopom uspešno uvajajo inovacije tudi v tradicionalnih okoljih. Mihelič je izpostavil, da je ustvarjalna samozavest zaposlenih ključna za uvajanje inovacij – ne glede na velikost podjetja. S kombinacijo uporabniško usmerjenega razmišljanja, eksperimentiranja in iterativnega pristopa lahko podjetja izboljšajo svoje procese in razvijejo nove, konkurenčne izdelke ter storitve. Njegov nastop je pokazal, da inovacije niso rezervirane zgolj za tehnološke velikane, ampak da jih lahko sistematično razvija tudi industrijsko okolje z dolgoletno tradicijo.

Povezovanje kot ključ do prebojnih rešitev
V nadaljevanju je Žiga Lampe, predstavnik Gospodarske zbornice Slovenije predstavil pomen medsektorskega sodelovanja, kot eno od ključnih gonil razvoja in konkurenčnosti podjetij. Opozoril je na primere, kjer so uspešna partnerstva že prinesla konkretne rezultate.
Sledila je predstavitev javnega povabila InnoLink, ki omogoča podjetjem dostop do svežih idej raziskovalcev, start-upov in študentov. Tomaž Lovšin iz SPIRIT Slovenija je podrobno predstavil, kako lahko podjetja s tem programom pridobijo inovativne rešitve in vzpostavijo partnerstva, ki jim pomagajo pri razvoju novih produktov in storitev. O finančnih spodbudah za medsektorska sodelovanja je spregovorila Anja Zorko, vodja Centra za kreativnost. Poudarila je, da so razpisi in druge finančne priložnosti pomemben vzvod za razvoj inovacij, ki izhajajo iz sodelovanja med gospodarstvom in kreativnimi industrijami. Njena predstavitev je bila še posebej koristna za podjetja in ustvarjalce, ki iščejo konkretne možnosti financiranja svojih idej.

Uspešne zgodbe: Ko ideje postanejo resničnost
V drugem delu dogodka smo spoznali konkretne primere uspešnih inovacijskih projektov, ki so nastali v sodelovanju med gospodarstvom, znanostjo in oblikovanjem:
Adria Mobil in oblikovalski studio Sito
Luka Stepan (Sito) in Katja Jenič (Adria Mobil) sta razkrila, kako je sodelovanje med podjetjem in oblikovalci privedlo do razvoja luksuznih počitniških prikolic, ki združujejo funkcionalnost, estetsko dovršenost in inovativne rešitve. Sito, največji slovenski studio za industrijsko oblikovanje, je s svojim pristopom k razvoju produktov dokazal, kako lahko dizajn in inovativno razmišljanje zmanjšata tveganja in pospešita tržni uspeh.
Evropski projekt DESIRE – trajnostna preobrazba urbanih prostorov
Miha Mermal (BTC) in Ana Struna Bregar (CER) sta predstavila, kako z inovativnimi rešitvami na področju krožnega gospodarstva in zelenega prehoda preoblikovati mestna območja ter izboljšati kakovost življenja. Eden ključnih poudarkov projekta je bil pomen biotske raznovrstnosti v urbanem okolju, ki ne izboljšuje le kakovosti bivanja, temveč tudi prispeva k blažitvi podnebnih sprememb. BTC City Ljubljana tako postaja primer dobre prakse, kjer se trajnost, estetika in funkcionalnost prepletajo v viziji prihodnosti mestnega bivanja. O finančnih spodbudah za medsektorska sodelovanja je spregovorila Anja Zorko, vodja Centra za kreativnost. Poudarila je, da so razpisi in druge finančne priložnosti pomemben vzvod za razvoj inovacij, ki izhajajo iz sodelovanja med gospodarstvom in kreativnimi industrijami. Njena predstavitev je bila še posebej koristna za podjetja in ustvarjalce, ki iščejo konkretne možnosti financiranja svojih idej.

Mreženje in hitri povezovalni sestanki
Dogodek se je zaključil z hitrimi povezovalnimi sestanki in mreženjem, kjer so se udeleženci lahko neposredno povezali ter začeli snovati nove projekte. Prav ta del dogodka je bil ključen – saj inovacije nastajajo tam, kjer se srečajo prave ideje, pravi ljudje in pravi izzivi. Pogovori ob pogostitvi so se razvili v izmenjavo konkretnih idej in predlogov za projekte, kar je le še en dokaz, da takšni dogodki niso zgolj prostor za predstavitve, ampak tudi priložnost, da v sproščenem vzdušju spoznajo somišljenike in navežejo stik za prihodnje sodelovanje.

Inovacije kot gonilo prihodnosti
Dogodek je bil dokaz, da Slovenija premore izjemen inovacijski potencial. Kreativnost, znanost in podjetništvo niso ločeni svetovi, temveč trikotnik uspeha, ki lahko preoblikuje prihodnost slovenskega gospodarstva.
Za vse, ki želijo biti del tega inovacijskega vala, je ključno spoznanje: sodelovanje je tisto, ki ustvarja dodano vrednost in omogoča preboje.
📅 Če ste dogodek zamudili, ne skrbite – prihodnje priložnosti za povezovanje že prihajajo! Spremljajte nas za več informacij.
#Inovacije #Sodelovanje #PrihodnostGospodarstva #Transformativnapartnerstva #GZS #CZK #CrossMeetup