Select Page

35. posvet Poslovanje z nepremičninami

14. novembra 2024

Dogodek

Več kot 400 udeležencev je sodelovalo na dvodnevnem posvetu Poslovanje z nepremičninami, na katerem so razpravljali o najbolj aktualnih tematikah v dejavnosti. Dogodek je organizirala GZS – Zbornica za poslovanje z nepremičninami.

V uvodu, ki se ga je udeležil tudi resorni minister Simon Maljevac, so udeleženci razpravljali predvsem o nekaterih aktualnih ukrepih stanovanjske politike, s katerimi namerava vladna koalicija izboljšati dostopnost do stanovanj in oživiti najemni trg.

Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal se je dotaknila OECD-jevega Ekonomskega pregleda za Slovenijo, kjer je bil poseben fokus na stanovanjski politiki. »Pod številne predloge ukrepov OECD bi lahko podpisali kar GZS, nenazadnje se skladajo s tistimi, ki jih vladi udeleženci posveta Poslovanje z nepremičninami predlagajo že vrsto let. Žal pa s premajhnim učinkom. Bodisi, če izpostavljamo nujnost, da se pospeši izvajanje regionalnih prostorskih načrtov, da se uvede  t. i. ‘tiho soglasje’, ki samodejno odobri prošnje za dovoljenje ob neodzivnosti regulativnega organa v določenem roku, bodisi da se razmisli o uvedbi nepremičninskega davka, saj so nepremičnine sedaj nezadostno in razdrobljeno obdavčene.« Izrazila je željo, da bodo predlogi ukrepov OECD morda le deležni večjega posluha pri vladi.

Predstavnik OECD Volker Ziemann je udeležencem podrobneje predstavil ugotovitve in priporočila na področju stanovanjske politike, ki jih je organizacija zapisala v omenjeni Ekonomski pregled za Slovenijo.

Sledila je podrobnejša razprava o dveh načrtovanih ukrepih – regulaciji kratkoročnega oddajanja stanovanj v turistične namene in spodbujanju zagotavljanja dostopnih najemnih stanovanj. Največ pozornosti je požela prav razprava o regulaciji kratkoročnega oddajanja v turistične namene. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je na predlog novega Zakona o gostinstvu prejelo številne pripombe, ki so jih delno upoštevali. Ne glede na to pa so osnovne rešitve ostale relativno enake. To pomeni, da bomo verjetno v kratkem to področje bistveno strožje regulirali, kar je nenazadnje trend, ki je prisoten tudi v drugih državah EU in sveta.

Na drugem omizju so udeleženci spregovorili o pričakovanjih za zakonske spremembe na področju upravljanja nepremičnin. Veliko zanimanja je požela predstavitev Željka Uhlirja, državnega sekretarja na Ministrstvu za prostor, graditev in državno premoženje Republike Hrvaške, ki je podrobneje prikazal predlog zakona, s katerim naj bi naši sosedi bistveno strožje in učinkoviteje uredili področje upravljanja in vzdrževanja stavb.

Predstavniki stroke in slovenskega resornega ministrstva so razpravljali o pričakovanjih za spremembe našega sistema. Ministrstvo za solidarno prihodnost je določene spremembe Stanovanjskega zakona, ki se nanašajo na upravljanje večstanovanjskih stavb, napovedalo že za prihodnje leto.

Izjemno plodna je bila tudi razprava na tretjem omizju plenarnega dela, kjer so udeleženci govorili o pričakovanih spremembah gradbenega in prostorske zakonodaje. Na nek način tudi to temo lahko umestimo v širše polje razprav o stanovanjski politiki, saj OECD Slovenijo že dolgo opozarja, da bo za učinkovitejše reševanje stanovanjske oz. bivanjske problematike morala bistveno racionalizirati in skrajšati postopke umeščanja v prostor in pridobivanja gradbene in ostale upravne dokumentacije. Ministrstvo za naravne vire in prostor je v tem delu prejelo številne predloge, ki bi po mnenju udeležencev posveta bistveno izboljšali razmere na nepremičninskem trgu, pripomogle pa bi tudi k reševanju stanovanjske problematike.

Posvet se je nadaljeval v okviru štirih tradicionalnih sekcij. Velja izpostaviti razpravo o spremembah najemninske politike pri nas, ki sta jo obogatili predstavitvi tujih strokovnjakov glede rešitev v nekaterih drugih državah EU. Na sekciji za upravljanje nepremičnin so se udeleženci seznanili s številnimi informacijami, ki jim bodo olajšale vsakdanje delo, med drugim je potekala delavnica o komunikaciji z etažnimi lastniki in vodenju zborov etažnih lastnikov. Na sekciji za ocenjevanje in vrednotenje nepremičnin so udeleženci največ časa namenili spremembam na področju množičnega vrednotenja nepremičnin in spremembam Zakona o sodnih izvedencih, cenilcih in tolmačih. Izjemno zanimiv je bil letos program sekcije za promet z nepremičninami, na kateri so udeleženci razpravljali o odgovornosti nepremičninskih posrednikov in dvigu kakovosti njihovih storitev. Precej zanimanja pa je tudi za predstavitev Nacionalnega združenja nepremičninskih posrednikov (NAR – National Association of Realtors), ki po vsem svetu združuje več kot 1,5 milijona posrednikov. Po oktobrski sklenitvi partnerskega sporazuma med GZS – Zbornico za poslovanje z nepremičninami in NAR so nepremičninski posredniki sedaj lahko izvedeli več o tem globalnem združenju in prednostih članstva v njem. Sekcijo so zaključili z že tradicionalnim omizjem o razmerah na nepremičninskem trgu v Sloveniji in regiji, na katerem bodo sodelovali tudi nekateri udeleženci iz tujine.

Organizatorji posveta bodo tudi letos pristojnim ministrom posredovali zaključke posveta s posameznih obravnavanih področij in od njih skušali pridobiti ustrezne odzive. Te pa bodo udeležencem posveta in širši javnosti predstavili na virtualnem dogodku Portorož po Portorožu 4. decembra 2024.

Dodatne informacije: Boštjan Udovič, direktor GZS – ZPN, bostjan.udovic@gzs.si