Select Page

Nagrajene najboljše inovacije na Gorenjskem

30. maja 2024

Dogodek

Gorenjska je danes bogatejša za 7 zlatih, 4 srebrne in 5 bronastih priznanj, ki jih je GZS – Regionalna zbornica Gorenjska ob boku s podporniki INOvativnosti in v partnerstvu z MGTŠ in SPIRIT podelila najboljšim inovacijam v regiji. Štiri najbolje ocenjene inovacije bodo kandidirale za priznanja na nacionalni ravni, ki bodo podeljena v okviru Dneva inovativnosti 10. septembra 2024.

Na razpis za podelitev priznanj najboljšim inovacijam Gorenjske za leto 2024 se je odzvalo 9 podjetij in trije samostojni inovatorji, s skupaj 16 prijavljenimi inovacijskimi projekti. Za podelitev priznanj so se upoštevali projekti, ki so vsebovali kriterij odličnosti in učinkovitosti, ter so obenem uspešno uporabljeni v praksi. V nagrajenih inovacijskih projektih je sodelovalo preko 100 inovatork in inovatorjev.

Zbrane inovatorje so nagovorili Janka Planinc, predsednica Upravnega odbora pri Regionalni zbornici Gorenjska, Mitja Gorenšček, glavni izvršni direktor GZS, in Stanislav Jakelj, predsednik ocenjevalne komisije pri GZS Kranj.

Za prevetritev možganov so poskrbeli dijaki Srednje šole za strojništvo iz Šolskega centra Škofja Loka. Luka Ipavec, Matija Ravnik, Urban Sedlar in Jan Kajdiž, pod mentorstvom Kristjana Prosena, so namreč izdelali zanimiv in inovativen fizikalni sef, s katerim so dosegli drugo mesto na državnem tekmovanju v odpiranju fizikalnih sefov in se uvrstili tudi na svetovno prvenstvo.

Doktor lesarskih znanosti in glavni direktor podjetja M Sora Aleš Ugovšek je prisotne razveselil z motivacijskim govorom.

Za prijetno vzdušje je poskrbel Gregor Ravnik, ki se je uveljavil kot eden najbolj vsestranskih in obetavnih akademskih solo pevcev, specializiran za pop in operno glasbo.

ZLATA PRIZNANJA

Prijavitelj: Domel d.o.o.

Inovacija: Razvoj elektronsko komutiranih motorjev družine ZKG

Ekipa: Matjaž Černivc, Benjamin Lampič, Dušan Jaušovec, Matej Kenda, Simon Čemažar, Herman Lampret, Miran Šubic, Gregor Bernik

Družina motorjev ZKG se ponaša z najvišjo energijsko učinkovitostjo, ki presega zahteve najvišjega razreda IE5. V teku razvoja so bile uporabljene nove konstrukcijske rešitve, ki so skupaj z uporabo ustreznih materialov rezultirale v odličnih obratovalnih karakteristikah motorjev. Motorji ZKG zaradi svojega odličnega izkoristka med obratovanjem občutno prispevajo k zniževanju ogljičnega odtisa in trajnostni naravnanosti podjetja Domel.

INOVACIJA KANDIDIRA NA NACIONALNEM NIVOJU

Prijavitelj: SIJ Acroni d.o.o.

Inovacija: Jeklo prihodnosti – Inovacija za vodikove gorilne celice

Ekipa: dr. Boštjan Bradaškja, Grega Stare, Stanislav Jakelj, Aljoša Radić, Armin Pašić, mag. Boštjan Pirnar, Franci Perko, Janez Katnik, Borut Lešnik, Boštjan Blažič, Matej Gorišek, Andraž Pongrac, Andrii Bugash, dr. Franc Tehovnik (IMT, Ljubljana), dr. Franci Vode (IMT, Ljubljana), mag. Boštjan Arh (IMT, Ljubljana), Stina Vorman (MKMetallfolien), Gerd Cloppenburg (MKMetallfolien)

Jeklo MKMCrMoW22 so skupaj z nemškim kupcem namensko razvili za novo generacijo vodikovih gorilnih celic SOFC (The solid oxide fuel cell). Gre za edinstven razvoj jekla in procesa, izveden po postopku pretaljevanja odpadnega železa in kontinuirnega litja. Kot končna aplikacije se uporablja v gorilnih celicah nove generacije – SOFC. Jeklo je sposobno prenesti visoke temperature v časovno zelo dolgem obdobju ter obenem ohraniti vse svoje prvotne karakteristike.

INOVACIJA KANDIDIRA NA NACIONALNEM NIVOJU

Prijavitelj: Alples d.d.

Inovacija: Kuhinja AROMA 

Ekipa: Dana Poljanec (Dana Poljanec s.p.), Simon Šturm, Miha Mohorič, Uroš Šifrar, Andraž Drol, Iztok Pirih

Nov model kuhinje AROMA predstavlja inovacijo v svetu pohištvenega oblikovanja. Z jasno, prečiščeno obliko ter uporabo naravnih materialov, kot sta IXTEX Wood in IXTEX matt, dosega visoke standarde funkcionalnosti in estetike. Nov model z digitalno podporo načrtovanja in kreiranja proizvodne dokumentacije, omogoča hitre kombinacije elementov, prilagojene različnim potrebam prostora. Uvedba sodobne in inovativne tehnološke celice zagotavlja zanesljivost proizvodnje.

INOVACIJA KANDIDIRA NA NACIONALNEM NIVOJU

Prijavitelj: Iskraemeco d.d.

Inovacija: eIoT modularna platforma in IE.X pametni merilniki električne energije

Ekipa: Miha Trplan, Tomaž Dostal, Andrej Ciglič

Preseganje omejitev tradicionalnih tehnologij pametnega merjenja (AMI) in orientacija na obdelavo podatkov sta glavni prednosti inovacije. eIoT platforma presega zgolj merjenje kWh, saj deluje kot temelj pametnih storitev in preoblikuje števec v večnamensko napravo: multifunkcionalni merilnik, analizator omrežja in enoto za dodatne aplikacije in storitve (upravljanje z energijo, fotovoltaiko, razsvetljavo …). Platforma izboljšuje tretjo generacijo pametnih merilnikov IE.X, omogoča boljšo kvaliteto, izmenjavo in obdelavo podatkov in dodatne funkcionalnosti za spremljanje stanja omrežja.

INOVACIJA KANDIDIRA NA NACIONALNEM NIVOJU, TUDI V KATEGORIJI INOVACIJSKI IZZIV (IZBRALI SMO TRAJNOST)

Prijavitelj: Domel d.o.o.

Inovacija: Razvoj in industrializacija pogona 830 za oljno črpalko

Ekipa: Ladi Galjot, Aljaž Jelić, Luka Engelman, Matija Šturm, Danijel Rodič, Jure Pfajfar (NELA Podružnika Otoki), Erik Omerzel, Jaka Engelman, Andrej Dolenc, Gregor Bernik, Anže Kozjek, Nejc Černilogar, Matevž Rihtaršič, Anja Ceferin, Saša Bohinc, Sabina Gajgar, Borut Kumer

Povpraševanje po novem motorju za oljno črpalko devet stopenjskega avtomatskega menjalnika je sovpadalo z razvojem nove univerzalne linije za izdelavo rotorja in statorja različnih EC motorjev. Glede na pričakovanja kupca so se Domelovi strokovnjaki srečali z močno patentno zaščito na rotorju, ki so jo v pred razvoju uspešno obšli. Hkrati so razvili nov način navijanja statorja in na koncu kupcu ponudili motor po izredno konkurenčni ceni in odličnimi karakteristikami.

Prijavitelj: SIJ Acroni d.o.o.

Inovacija: Ceneje in konkurenčneje z vitko zasnovo visoko-trdnostnega jekla SIMAXX 700

Ekipa: Jan Foder, mag. Milan Klinar, Žiga Novak, Matic Bernik, Dejan Zgonc, Stanislav Jakelj

Z znižanjem ogljikovega ekvivalenta na najbolj prodajanem visoko-trdnostnem jeklu SIMAXX 700, so močno izboljšali konkurenčnost na svetovnem trgu. Poleg tega so pocenili postopek izdelave in izboljšali lastnosti kot so žilavost, duktilnost, varivost in obdelovalnost, kar ključno vpliva na končno aplikacijo tega nišnega produkta pri najzahtevnejših kupcih in še dodatno utrjuje SIJ Acroni med glavnimi dobavitelji visoko-trdnostne debele pločevine.

Prijavitelj: Karlina Gašperin

Inovacija: Skriti zaklad – družabna didaktična igra

Samostojna inovatorka: Karlina Gašperin 

Usvajanje štetja je dolgotrajen proces in otrok potrebuje veliko spodbud za nezavedno učenje na konkretni izkustveni ravni. To je bilo vodilo pri razvoju didaktične igre, ki je rezultat sodelovanja vzgojiteljev in otrok. Rezultat razvoja je privlačna igra, ki jo odlikujejo lahka in trpežna lesena konstrukcija ter mikavni elementi.
Pozitivne izkušnje vzgojiteljev potrjujejo doseganje matematičnih ciljev, pridobivanje socialnih veščin in pozitivne samopodobe otrok.

SREBRNA PRIZNANJA

Prijavitelj: Tab Systems d.d.

Inovacija: SMARTI WS 1000 (Optical + X-Ray)

Ekipa: Aleš Šolar, Tilen Bergant, dr. Andrej Zdešar, Martin Kjortoshev, Aleksandar Dimovski

Industrijski sistem strojnega vida, ki omogoča štiristransko skeniranje napak in lastnosti na lesenih deskah z uporabo AI in x-ray tehnologije, predstavlja inovacijo v lesni industriji. SMARTI WS 1000 je stroj, ki lesene deske v proizvodnem procesu skenira z vseh štirih strani. Ustvari se barvni 3D model deske in z x-ray tehnologijo določi trdnostni razred lesenih desk. Lastna AI tehnologija in algoritmi strojnega vida pa se uporabljajo za detekcijo napak na ter v notranjosti posameznih desk za potrebe optimizacije razreza in sortiranja.

Prijavitelj: Poclain Hydraulics d.o.o.

Inovacija: VFR – Inovativen način obdelave stopenjske batne izvrtine

Ekipa: Martin Novak, Gašper Oblak, Matej Gerkman, Marko Žust, Tim Božič

Inovacija se nanaša na razvoj tehnologije obdelave ohišja hidravličnega zavornega ventila. Inovativna obdelava dosega nižje proizvodne stroške in stremi k trajnostni obliki proizvodnje. Zaradi optimizacije ene operacije se je lahko ukinila naknadna operacija, ki je predstavljala tveganje za okolje in delavca. Inovativni tehnološki postopek predstavlja tudi nižjo porabo energijskih virov in izboljšanje same kakovosti obdelave, ki bistveno vpliva na funkcijo zavornega ventila.

Prijavitelj: SIJ Acroni d.o.o.

Inovacija: Raztopno žarjenje jekla SINOXX 4542 kot del trajnostnega načrta za zmanjšanje emisij CO2

Ekipa: Robert Robič, Marjan Kunšič, Dejan Zgonc, Sonja Gnamuš, Stanislav Jakelj

Novost v toplotni obdelavi jeklenih debelih pločevin blagovne znamke SINOXX 4542 prinaša prelomne spremembe. Poleg spremembe pogojev klasičnega topilnega žarjenja pri ekstremnih temperaturah nad 1000 °C, so razvili tudi novo trajnostno procesno tehnologijo. S tem inovativnim korakom ne le, da so dvignili standarde, ampak tudi varujejo okolje in izboljšujejo učinkovitost proizvoda in proizvodnje.

Prijavitelj: Iskra d.o.o.

Inovacija: FI4-EV: Zaščitno stikalo za diferenčni tok

Ekipa: Andrej Videnšek, Majda Rus, Simon Zupan, Franci Rozman

S povečanjem investicij v izgradnjo mreže električnih polnilnic, se je pojavilo tudi vprašanje varnosti le teh, kot tudi celotne elektroenergetske mreže, ki napaja električne polnilnice. Za ta namen so razvili FI4-EV, napravo elektronskega sklopa zaščitnega stikala na diferenčne tokove izvedbe RDC-PD v t.i. RCCB stikalih, ki se uporabljajo v polnilnih postajah na izmenični tok (Mode 3). Produkt bo v osnovi zadovoljil potrebe trga po varnosti uporabnikov, in zaradi širše uporabnosti ponudil finančne prihranke pri obnovi domačih polnilnic.

BRONASTA PRIZNANJA

Prijavitelj: SRC Infonet d.o.o.

Inovacija: Dinamične klinične poti

Ekipa: Marjana Pikec, Katja Razinger, mag. Rok Vrbica, Eva Jereb, Barbara Rus, Primož Šter, dr. Marko Bajec (Vitasis d.o.o.), dr. Irena Štucin Gantar (Bolnišnica za otroke Šentvid pri Stični)

Dinamične klinične poti so inteligentno orodje, vgrajeno v bolnišnični sistem, ki s tehnologijo spremlja pacientovo zdravljenje od diagnoze do zaključka. Zdravnikom omogočajo boljše spremljanje zdravljenja in neprekinjeno, proaktivno spremljanje skladno z zdravstvenimi smernicami na vseh ravneh oskrbe, vključno z domačim okoljem. Z dinamičnim modeliranjem, varno izmenjavo informacij in optimizacijo podatkov med različnimi sistemi, te poti izboljšujejo zdravstvene izide, zagotavljajo učinkovitejše zdravljenje in vpeljujejo nove oblike oskrbe, kot je na vrednosti temelječa zdravstvena oskrba.

Prijavitelj: SIJ Acroni d.o.o.

Inovacija: Preboj zelenih orodnih jekel kvalitete T85 in T16

Ekipa: Žan Blaž Slivnik, mag. Erika Bricelj, Marjan Kunšič, Robert Robič, Jan Foder, Dejan Zgonc, Matic Bernik, Ajdin Šeper, Stanislav Jakelj

Ideja po znižanju stroškov izdelave orodnih jekel T85 in T16 se je porodila na podlagi literaturnega pregleda in laboratorijskih preiskav.
Rezultat dobro opravljenega dela pri inovaciji z naslovom Preboj zelenih orodnih jekel kvalitete T85 in T16 je prinesel v podjetju SIJ Acroni nov pogled, spoznanje, prihranek na električni energiji z trajnostnim predpisom novega recepta v tehnološkem predpisu (-100°C in -15 ur v atmosferi N2) in večjo konkurenčnost na trgu.

Prijavitelj: ResEvo d.o.o.

Inovacija: Platforma EXCEED – evolucija vašega sistema zbiranja podatkov in načrtovanja

Ekipa: Tomaž Bergant, Klemen Kovačič, Anže Roblek, Mirko Teran Ravnikar

Informacijska platforma EXCEED je zasnovana za podporo odločanju z analizo podatkov in sistematičnim poročanjem, kar je ključno za vse procese v podjetju, ki vključujejo komponente načrtovanja in poročanja. Sistem zbira podatke preko spletnih vprašalnikov, ki zagotavljajo natančno in pravilno oddajo podatkov z uporabo vnaprej pripravljenih predlog. EXCEED omogoča obdelavo različnih vnosov, vključno s plani (kot so prodajni ali nabavni plani, planiranje zalog), CRM procesi in izvajanje anket (npr. poročanje kolegijem in drugim oddelkom).

Prijavitelj: Naim Maloku

Inovacija: G-Metodologija

Samostojni inovator: Naim Maloku

G-metodologija, znana tudi kot “G-Artmanologija” je metaforični okvir, ki vzpostavlja vzporednice med vrtnarskimi praksami ter različnimi vidiki upravljanja projektov, produktov, vodenja, organizacijskih procesov in več. Ta metodologija obravnava projekte, produkte, ekipe in organizacije kot vrtove, ki za svoje uspešno delovanje zahtevajo skrbno gojenje, negovanje in upravljanje.

Prijavitelj: In the essence institut

Inovacija: Dišeče meglice in medeni eliksirji s slovenskimi cvetnimi esencami

Samostojna inovatorja: Martina Praprotnik in Jože Mislej 

Narava vedno potegne človeka v bistvo. Vsaka esenca rastline na njegovo počutje vpliva drugače. Kako se želite počutiti danes? Vitalno, kreativno ali samozavestno? Naravno dišeče meglice in medeni eliksirji s slovenskimi cvetnimi esencami so edinstvena slovenska ekološka orodja, ki v domove, pisarne, velnes studie prinašajo kvantna hranila za harmonijo misli in čustev, ki je bistvo zdravja, lepote, uspeha in življenja samega.