Obisk poslovne delegacije, ki je strateško načrtovan z namenom krepitve gospodarskih vezi med Slovenijo in Kitajsko, utrjuje slovensko prisotnost na kitajskem trgu ter ponuja nove priložnosti za sodelovanje na več področjih, vključno z avtomobilsko industrijo, farmacijo in digitalnim gospodarstvom. Delegacijo, ki poteka med 2. in 7. novembrom, ko je na obisku na Kitajskem gospodarski minister Matjaž Han, organizirata Gospodarska zbornica Slovenije in Javna agencija SPIRIT Slovenija v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve.
Obisk delegacije se je začel z uradnim sprejemom in uvodnim poslovnim forumom v Šanghaju, kjer so bili prisotni visoki predstavniki obeh držav. Med ključnimi točkami dosedanjih aktivnosti so bile predstavitve slovenskega poslovnega in investicijskega okolja, ki jih je vodila Natalija Stošicki, direktorica strateškega razvoja in internacionalizacije na GZS. »Ponosna sem, da lahko Slovenijo predstavimo kot dinamično, inovativno in odprto poslovno okolje. Kitajska predstavlja ključnega partnerja za nadaljnji razvoj slovenske gospodarske diplomacije in širitev poslovnih priložnosti, zato je tovrstno sodelovanje izjemnega pomena,« je izjavila in dodala, da so dosedanji rezultati obiskov, vključno z B2B srečanji in panelnimi razpravami, že obrodili sadove, saj so slovenska podjetja vzpostavila pomembne stike z vodilnimi kitajskimi podjetji in vlagatelji. Ob tem je spomnila, da gre tokrat že za drugo letošnjo poslovno delegacijo na Kitajsko, prva zelo uspešna delegacija je bila aprila v Šanghaj in Peking. Po besedah Natalije Stošicki je Slovenija v očeh mednarodnih partnerjev vse bolj prepoznavna kot poslovno privlačna in inovativna država, kar je rezultat dolgoletnih prizadevanj tudi GZS pri spodbujanju internacionalizacije.
Poleg foruma so pomemben del obiska predstavljali neformalni sprejemi, kulturne dejavnosti in spoznavanje lokalne kulture, ki so pripomogli k dodatni utrditvi odnosov ter ustvarjanju prijateljskih vezi, ki presegajo poslovne okvire. »Povezovanje in sodelovanje nista le poslovna cilja, ampak osnova za trajno in uspešno partnerstvo,« je poudaril Žiga Vavpotič, predsednik Slovensko-kitajskega poslovnega sveta pri GZS. Izpostavil je, da je ključnega pomena graditi mostove med državama ne le na gospodarskem področju, temveč tudi skozi skupne kulturne in družbene projekte, ki omogočajo globlje razumevanje in spoštovanje in dodal, da je Slovenija pomemben člen v srednjeevropski regiji, ki lahko ponudi dragocene povezave in prispeva k širši evropsko-azijski gospodarski zgodbi.
Pomembno je bilo tudi bilateralno srečanje z gospodom Ling Jiem, namestnikom ministra za trgovino, ki je bilo priložnost za poglobitev dialoga o gospodarskih možnostih ter skupnih interesih.
Med prihajajočimi dogodki, ki bodo sledili do zaključka tokratnega obiska, je udeležba na mednarodnem sejmu CIIE (China International Import Expo), kjer bo Slovenija s svojim paviljonom predstavljala inovativne dosežke in priložnosti za vlaganja. Delegacija pa bo obiskala tudi Nacionalni inovacijski center, podjetje ATTC in Huawei ter sodelovala v pogovorih o digitalnem in gospodarskem sodelovanju z udeležbo ključnih deležnikov iz Centralne in Vzhodne Evrope.
Nik Prebil, Biotech, je povedal, da predstavlja »poslovna pot z vladno-gospodarsko delegacijo na Kitajsko odlično priložnost za sklepanje gospodarskih zavezništev tudi iz vidika zavoda Biotech Hills. Biotehnologija s farmacijo v Sloveniji predstavlja eno najmočnejših industrij z visokim potencialom za razvoj. Razvoj pa krepimo s privabljanjem tujih investitorjev, kjer Kitajska vsekakor predstavlja odlično priložnost. Poleg tega Kitajska ponuja visokotehnološke rešitve in inovativen pogled na področju biotehnologije, zato je udeležba Slovenije v okviru enega največjih izvozno investicijskih sejmov na svetu, CIIE, še toliko bolj pomembna.«
Igor Pristavec iz podjetja Prigo pa je dejal, da »s Kitajsko sodelujemo že 15 let, v glavnem kot kupec. Do sedaj imamo tukaj pozitivne izkušnje, res pa je, da sodelujemo z najboljšimi podjetji v naši branži. Delegacije smo se udeležili v pričakovanju navezovanja novih poznanstev, mreženja ter morebitnih novih poslov. «
GZS v tem programu nastopa kot ključen organizator in pobudnik sodelovanja med slovenskimi podjetji in kitajskimi partnerji. S svojo vlogo katalizatorja povezovanja in razvoja gospodarskih odnosov zagotavlja podporo za širitev slovenskega gospodarstva na mednarodni ravni. Program samega obiska odraža strateško usmeritev GZS k spodbujanju internacionalizacije in promoviranju slovenskega gospodarstva kot zanesljivega partnerja za sodelovanje, s poudarkom na inovacijah, trajnostnem razvoju in konkurenčnosti. GZS bo z nadaljevanjem takšnih aktivnosti in partnerstev še naprej podpirala gospodarsko rast ter odpirala vrata za prihodnje uspehe slovenskih podjetij na globalnem trgu.
Konec tedna bo na Kitajsko odpotovala druga novembrska delegacija. Ta bo med 10. in 16. novembrom obiskala Šanghaj in Peking, ob obisku ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateje Čalušić na Kitajskem. Delegacija v organizaciji Gospodarske zbornica Slovenije skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Veleposlaništvom Republike Slovenije v Pekingu in Konzulatom RS v Šanghaju bo obiskala sejem ProWine China, kjer bodo predstavljena priznana slovenska vina in visokokakovostni kmetijsko-prehrambeni izdelki. Poleg sejma bo GZS organizirala poslovna foruma in B2B sestanke v Šanghaju in Pekingu, kjer bodo razpravljali o širitvi kmetijsko-prehrambne trgovine, promociji slovenskih izdelkov ter raziskovanju novih investicijskih priložnosti na področju trajnostnega kmetijstva in proizvodnje hrane.