Select Page

Strateški svet za RRI zavzel stališče do predloga novele ZZRI

29. avgusta 2024

Stališče

Na svoje seji 26. avgusta je Strateški svet za razvoj, raziskave in inovacije pri GZS izpostavil nujnost zagotoviti enakopraven dostop podjetij do sredstev za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost, saj predstavljajo trenutne predlagane zahteve glede 8. stopnje izobrazbe za raziskovalce v inovacijskih organizacijah nesprejemljive ovire in niso skladne z evropsko prakso. Tudi vpis v register kot predpogoj za financiranje ni evropska praksa. Svet zato predlaga odstranitev tega pogoja iz predloga zakona.

SSRRI je podprl ukrepe za sofinanciranje inovacijskih projektov, predlagane v osnutku Pravilnika o sofinanciranju aktivnosti inovacijske dejavnosti, vendar je poudaril, da so ti pomanjkljivi, primerjalno na EU ravni. Pravilnik mora bolje odražati potrebe gospodarstva.

Apeliral je na ločene razpise za podjetja, ki upoštevajo njihove potrebe in specifike, ter da se z njimi zagotovi ustrezno financiranje inovacijske dejavnosti v podjetjih, podpre njihovo inovacijsko aktivnost, kreiranje novih in nadaljnji razvoj obstoječih naprednih tehnologij.

Strateški svet je tudi predlagal, da se delež sredstev za aplikativne raziskave v predlogu zakona poveča na najmanj 40 %, saj so te raziskave ključne za preoblikovanje teoretičnih spoznanj v praktične rešitve, ki neposredno prispevajo k razvoju novih produktov in storitev ter ohranjanju konkurenčnosti gospodarstva.

Izrazil je pričakovanje, da MVZI v predlog zakona vključi zakonsko podlago za podelitev javnega pooblastila zbornicam za podporo znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, upoštevaje predlog GZS, ter posledično uredi sofinanciranje izvajanja nalog in aktivnosti reprezentativnih gospodarskih zbornic, kadar
le-te izvajajo na podlagi javnih pooblastil.

SSRRI predlaga, da se v zakon vključi razmejitev znanstvenoraziskovalne (TRL 1–3) in inovacijske dejavnosti (TRL 4–9) po TRL lestvici, kar bo omogočilo ciljno financiranje in prilagojeno podporo glede na stopnjo tehnološke zrelosti projekta.

Posebej je poudaril, da je nujno ločiti razpise za znanstvenoraziskovalne in inovacijske dejavnosti ter postopno povečati delež financiranja inovacij na razmerje 1:1 z znanostjo, kar bi omogočilo uravnoteženo podporo za razvoj inovacijskih projektov in dolgoročno konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Več v prilogi